Lakossági tájékoztatás
Lakossági tájékoztatás – gombamérgezések megelőzéséről
Az átlagosnál csapadékosabb nyár kedvezett a vadon termő gombák szaporodásának, ezzel együtt jár, hogy megnövekszik a gombamérgezések száma is.
A gombászás kellemes időtöltés, de néhány fontos alapszabályt be kell tartani, hogy csak gombaszakértő által megvizsgált gombát fogyasszunk és nem vizsgált gombát soha ne ajándékozzunk ismerősöknek. A gombák ugyanis súlyos, akár halálos mérgezést is okozhatnak!
- A gyilkos galóca és a gyilkos galóca típusú mérgezés az ami a legsúlyosabb, esetleg halálos kimenetelű is lehet, azonban gyakoriak az egyébgombák által okozott mérgezések, melyek lappangási ideje jóval rövidebb. Hányással, hasmenéssel vagy idegrendszeri tünetekkel (zavartsággal, hallucinációkkal) járnak, ritkán halálos kimenetelűek. – Ha a gomba elfogyasztását követő két órán belül jelentkeznek a tünetek, akkor nagy valószínűség szerint nem gyilkos galóca típusú mérgezésről van szó.
- A gyilkos galóca mérgezés gyomorrontást idéző tünetei ugyanis fél és 1 nap után jelentkeznek, majd a 3. napig javulás figyelhető meg, azonban a 3 és 6 nap között már olyan súlyos máj- és veseelégtelenség alakulhat ki, amikor csak a transzplantáció, azaz szervátültetés mentheti meg a beteget.
- A kezelés minél hamarabb megkezdése érdekében - a tünetek észlelését követően minden esetben forduljon orvoshoz és vigyen mintát a gombából, vagy az elkészített ételből, illetve tisztítási hulladékból, mert így a gyanúsított gombafajtája gyorsabban azonosítható. Nagyon fontos, hogy hányan ettek még a gombából készült ételből. Értesítsen minden fogyasztót a megbetegedésről és tájékoztassa őket arról, hogy ők is forduljanak minél alőbb orvoshoz.
- Fontos továbbá a maradék étel további fogyasztásának megakadályozása!